Onkoloģiskās slimības ir viens no visizplatītākajiem nāves cēloņiem gan Latvijā, gan visā pasaulē. Vēža ārstēšana parasti ir sarežģīta un ilgstoša, un papildus ķirurģiskajām procedūrām, staru terapijai un ķīmijterapijai, uzturs spēlē svarīgu lomu vēža slimnieku dzīves kvalitātes uzlabošanā un slimības gaitas atvieglošanā un ātrākā atlabšanā. Tāpēc šajā rakstā ir uzskaitīti piedspadsmit veselīgi pārtikas produkti, kas ne tikai samazina vēža attīstības risku veseliem cilvēkiem, bet arī palīdz atveseļošanās procesā.
1. Brokoļi:
brokoļi ir krustziežu dārzeņi, kas ir bagāti ar indola-3-karbinolu, fermentu ar spēcīgām antioksidantu īpašībām. Tas palīdz samazināt dažādu vēža veidu risku, īpaši krūts vēža risku.
2. Ķiploki un sīpoli:
ķiplokiem un sīpoliem ir izteiktas attīrošas īpašības un tie stimulē imūnsistēmu. Tie satur sēru, kas atbalsta aknu attīrīšanas funkciju, un palīdz novērst kuņģa un zarnu vēzi.
3. Kurkuma:
kurkuma ir spilgti dzeltena garšviela, kas satur kurkumīnu, savienojumu ar pretiekaisuma un pretvēža īpašībām. Tā ir īpaši noderīga zarnu un urīnpūšļa vēža slimniekiem.
4. Zaļā tēja:
zaļajā tējā ir daudz katehīnu, antioksidantu, kas kavē ļaundabīgo vēža šūnu vairošanos.
Regulāra zaļās tējas lietošana samazina dažādu vēža veidu risku, tostarp kuņģa, plaušu un aizkuņģa dziedzera vēzi.
5. Ogas:
ogas, piemēram, zemenes, zilās un sarkanās ogas, ir bagātas ar antioksidantiem un flavonoīdiem, kas aizsargā šūnas no bojājumiem un palīdz novērst vēža attīstību.
6. Krustziežu dārzeņi:
papildus brokoļiem, citi krustziežu dārzeņi, piemēram, puķkāposti, Briseles kāposti un kale, ir spēcīgi pretvēža produkti. Tie satur sulforafānu, kas palīdz kavēt vēža šūnu augšanu.
7. Tomāti:
tomāti ir bagāti ar likopēnu, spēcīgu antioksidantu, kas ir pazīstams ar savām pretvēža īpašībām. Likopēna lietošana ir saistīta ar samazinātu prostatas, plaušu un kuņģa vēža risku.
8. Zaļie lapu dārzeņi:
zaļie lapu dārzeņi, tostarp spināti, kale un Šveices selerija, ir bagāti ar vitamīniem, minerālvielām un fitohimikālijām, kas aizsargā pret vēzi. Tie ir īpaši noderīgi kolorektālā vēža profilaksē.
9. Citrusaugļi:
citrusaugļi, piemēram, apelsīni, citroni un greipfrūti, satur lielu daudzumu C vitamīna un citus antioksidantus. Tos saista ar samazinātu barības vadīša, kuņģa un aizkuņģa dziedzera vēža risku.
10. Rieksti un sēklas:
mandeles, valrieksti, linsēklas un čia sēklas ir bagātas ar omega-3 taukskābēm, šķiedrvielām un antioksidantiem. Regulāra to lietošana var samazināt dažādu vēža veidu risku, tostarp krūts un kolorektālo vēzi.
11. Pākšaugi:
pupas, lēcas un cīsiņas ir izcilas augu pamatā esošās olbaltumvielas, šķiedrvielas un fitohimikāļu avots. Tos saista ar samazinātu kolorektālā vēža risku.
12. Ingvers:
ingvers satur džingerolu, savienojumu ar spēcīgām pretiekaisuma un antioksidantu īpašībām. Tas var palīdzēt kavēt vēža šūnu augšanu, īpaši kolorektālā un olnīcu vēzī.
13. Sēnes:
dažas sēnes, piemēram, šitake, maitake un reishi, ir imūnsistēmu stimulējošas un satur savienojumus, kas var palīdzēt nomākt vēža šūnu augšanu.
14. Vīnogas:
vīnogas, īpaši sarkanas un violetas šķirnes, ir bagātas ar rezveratrolu, spēcīgu antioksidantu. Rezveratrols ir parādījis spēju kavēt vēža šūnu augšanu un samazināt dažu vēža veidu risku.
15. Olīveļļa:
ekstra klases olīveļļa ir lielisks avots mononepiesātinātajām taukskābēm un antioksidantiem. Tās pretiekaisuma īpašības var palīdzēt samazināt krūts un kolorektālā vēža risku.
Iekļaujot šos pārtikas produktus līdzsvarotā uzturā, tas var veicināt veselīgu dzīvesveidu un potenciāli samazināt dažu vēža veidu attīstības risku. Tomēr ir svarīgi atcerēties, ka veselīgs dzīvesveids un regulāras medicīniskās pārbaudes ir būtiski vēža profilaksei un agrīnai atklāšanai.
Comments