Ilva šodien ir pilnīgi vesela no ļaundabīgā audzējavēl tikai profilakses dēļ dzer vēl hormonterapijas zāles. Viņa izvēlējās savu "sapņu komandu" un turējās pie tā, ko ārsti ieteica, ņemot vērā arī savu intuīciju un ķermeņa reakciju. Lai izvēlētos labāko variantu, Ilvai bija vairāki profesionāli ārsti, kas ieteica tieši viņas ķermenim atbilstošāko ārstēšanu.
Tālāk Ilvas stāsts un ieteikumi.
2021. gada 4.novembrī man atklāja krūts vēzi (3A stadija), hormonpozitīva karcinoma. 26. novembrī veica kreisās krūts mastektomiju, izņēma arī 8 limfmezglus. Decembra beigās vizītē pie onkologa- ķīmijterapeita nozīmēja 8 ķīmijterapijas, nezinu cik staru terapijas un nākamos 5 gadus arī hormonterapiju.
Pacientam kopā ar ārstu ir jāpieņem vissvarīgākie lēmumi par savu veselību un ārstēšanos, kas var būt par ķīmijterapiju, staru terapiju, operāciju, antihormonālo terapiju vai kādu citu terapiju vēža ārstēšanai. Pēc tam, kad pacients uzzina par pamatterapiju, ar ārstu ir jāapspriež arī alternatīvi ārstēšanās varianti. Rūpīgi jāizvērtē riski un ieguvumi, veids, kā samazināt riskus veseļošanās procesā. Lēmums ir kompekss un personīgs, un prasa daudzu un dažādu faktoru izvērtēšanu. Dažos gadījumos pacients var atteikties no ķīmijterapijas vai staru terapijas. Jāatceras, ka šī terapija nepieciešama, lai nogalinātu vēža šūnas. Diemžēl abām šīm terapijām ir arī negatīvas blaknes, kuras nepieciešams izrunāt ar ārstu. Šīm terapijām ir arī mutogēna iedarbība, tās ir kancerogēnas, kas nozīmē, ka esošās vēža šūnas var mutēt un radīt vēzi atkārtoti. Abas šīs terapijas samazina organisma iespēju cīnīties un ir imunitāti apspiedošas jeb imūnsupresējošas, kā rezultātā ķermenis tiek novājināts. Abām ir akūtu un hronisku blakņu radīšanas efekts. Daudzas ietekmes no šīm terapijām nav pilnībā apzinātas un izpētītas. Dažādas rentgenizmeklēšanas (plaušu rentgens, kompjūtertomogrāfija, mamogrāfija, u.c.), rada vēža sūnu rašanās risku, atkarībā, cik bieži tāda tikusi izmantota. Viena mamogrāfija var kāpināt krūts vēža risku par 1%. Bieži vien operācija ir labākais risinājums, kas palīdz izņemt vēža šūnas, tādos gadījumos pārsvarā nevajadzētu izmantot ķīmijterapiju un staru terapiju, bet nozīmēt alternatīvu ārstēšanu. Katrs gadījums ir jāizvērtē individuāli, tomēr nevajadzētu visiem izmantot vienu un to pašu terapiju. Bieži vien tie pacienti, kuri izvēlas tradicionālos ārstēšanās protokolus jeb konvencionālo ārstēšanos un pievieno citas alternatīvas metodes, sasniedz daudz labāku atveseļošanās rezultātu.
Pievienotās metodes var būt:
sakārtota ēdienkarte,
atteikšanās no kaitīgiem ieradumiem,
stresa vadība,
kustības,
vingrošanas programmas,
stiprinoši uztura bagātinātāji,
vitamīni.
Precīzākas rekomendācijas var atrast www.schachtercenter.com.
Ko nozīmē pievienot alternatīvo terapiju?
Vai tā ir dzīvildze? Dzīves kvalitātes uzlabošanās? Mēs šeit domājam abus, ko var sasniegt. Integratīvā medicīna nozīmē savienot tradicionālo jeb konvencionālo medicīnu ar efektīvām pārbaudītām alternatīvām metodēm. Alternatīvā medicīna atbalsta tradicionālās terapijas efektu. Mind-Body-Spirit: prāts, ķermenis, gars. Viss tiek skatīts vienkopus, veidojot atveseļošanās plānus. Tiek uzaicināti speciālisti, kas palīdz vadīt stresu, fizioterapeiti veido atbilstošas programmas ķermeņa stiprināšanai, uztura speciālisti veido noteiktas diagnozes ārstēšanai atbilstošas uztura programmas.
Šeit tiks minēti vairāki pārbaudīti preparāti, kuri var atbalstīt atveseļošanās procesā un papildināt tradicionālās ārstēšanas metodes. Tā kā informācija veidota uz ASV pieredzes, ne visi preparāti var būt pieejami Latvija.
1. Flor-Essence
Tā ir 8 augu formula, kura veidota, ņemot par pamatu vairāk kā 100 gadu indiāņu pieredzē balstītas zināšanas. Tālajā 1922. gadā Kanādas vēža nodaļas medmāsa Rene Caisse (Rēn Kase) radīja formulu un 1924. gadā izmēģināja to uz savu tanti, kurai bija solīts dzīvot 6 mēnešus. Tante nodzīvoja vēl 21 gadu. Brīva no vēža. Tas bija leģendārs sākums Kanādas varonīgajai vēža māsiņai. Viņa bez maksas piedāvāja essiac jeb agrāk Ojibway vēža klīnikas daudziem tūkstošiem pacientu. Arī šodien šo detox tēju daudzi izmanto vēža pacientu ārstēšanai. Daudzi jau bezcerīgi pacienti ir varējuši izdzīvot un turpināt dzīvot, pateicoties essiac pievienošanai savai terapijai.
Ķīmijterpijas laikā tiek iznīcinātas vēža šūnas, un arī veselas šūnas, kas turpina savu cirkulāciju ķermenī. Ja tās netiek izvadītas, var radīt kritiskas sekas. Jo ātrāk visi toksīni ir ārā, jo vieglāk ķermenim ir uzvarēt slimību un atjaunoties no terapijas radītajām sekām. Nav zināma nesaderība ar citiem medikamentiem vai terapiju. Flor-Essence palīdzēs ķermenim atjaunot līdzsvaru, lai ķermenis var pats sevi dziedināt.
2. Maitake
Maitake ir sēne, kas aug Japānas Ziemeļaustrumos. Tā izmantota medicīnā vairāk kā 3000 gadu garumā kopā ar tradicionālajām Ķīnas medicīnas pieejām. Rietumos priekšroku dod vairāk pazīstamajām Šitake sēnēm. Klīniskie un laboratorijas pētījumi rāda Maitake ietekmi samazināt audzēju augšanu, imūnistēmas stimulāciju, un pat arī vēža šūnu iznīcināšanu. Maitake lietota ķīmijterapijas un staru terapijas laikā uzlabo terapijas rezultātu un samazina blaknes, arī sāpes un matu izkrišanu. Maitake var būt dažādas formas: tēja, tabletes, vai var ēst kopā ar citu pārtiku. Parastā Maitake D-fraction deva ir 10-20 pilieni trīs reizes dienā. Pilieni var tikt lietoti kopā ar Maitake sēni.
3. Sistēmiskie enzīmi.
Izpratne par to, kā strādā ķermenis, ir izšķiroša veselības saglabāšanai. Iespējams, ka jūs par enzīmiem nekad un neko nebūsiet dzirdējuši. Enzīmi ir proteīni, kuri darbojas kā katalizatori, iekustinot ķermeņa procesus un būvējot imūnsistēmu. Ir divu veidu enzīmi: sistēmiskie un gremošanas. Gremošanas enzīmi palīdz sašķelt barības vielas, bet sistēmiskie enzīmi sašķeļ sliktos proteīnus kā vēža sūnas un audzējus, tajā pašā laikā reģenerējot veselās šūnas, stiprina imūnsistēmu, cīnās ar iekaisumu, iztīra asinis un nogalina vīrusus. Mūsu ķermenis dabīgi ražo enzīmus pats, bet ar vecumu (pēc 35 g), sliktu uzturu, slimībām, vides piesārņojumu, stresu, mums vairs neizdodas tos saražot pietiekamā daudzumā, lai uzturētu labu veselību. Enzīmu nepietiekamība rada vairākas slimības, ieskaitot vēzi. Sistēmisko enzīmu uztura bagātinātāji “ēd” vēža šūnas, sadala tās un izvada no organisma.
Lietoti ķīmijterapijas laikā, sistēmiskie enzīmi var ierosināt makrofāgu un vēža šūnu likvidētājšūnu darbību. Sistēmiskos enzīmus izmanto arī fibrocistisku krūšu ārstēšanā, multiplai sklerozei, pankreatītam un citām slimībām. Sistēmiskie enzīmi tiek plaši lietoti pēc operācijām, visdažādākajām sporta traumām. Latvijā atradīsiet Wobenzym preparātu un vēl vienu, kura nosaukumu patlaban neatceros. Hroniskā situācijā, kas ir arī vēža gadījums, lietojiet 10 tabletes dienā, sadalot 3-4 reizēm. Nelietot tos kopā ar pienu vai karstu tēju, jo tas samazinās uzsūkt spēju. Ja simptomi mainās, uzlabojas, tad var mainīt un pielāgot enzīmu devu. Konsultējieties ar savu ārstu par piemērotāko enzīmu uzņemšanu.
4. IP6 ar Inositolu Inositol hexaphosphate (IP6)
IP6 ir dabīgs graudu un sojas pupu komponents. Dabā tas ir jaudīgs antioksidants, kas palīdz aizsargāt sēklas. Dažreiz izdodas atrast vairāku tūkstošu gadu senas sēklas, kas joprojām ir veselas, un tas ir pateicoties Inositolam. Inositols ir efektīvs profilaktisks līdzeklis pret plaša spektra vēža šūnu rašanos. Palīdz arī nierakmeņu gadījumā, lai samazinātu holesterīna līmeni, aizsargā šūnas no brīvo radikāļu ietekmes pēc sirds triekas, uzlabo stāvokli anēmijas gadījumā. Ja vēzis ir jau radies, Inositol bloķē tālāku vēža attīstību un nozīmīgi pagarina dzīvildzi. Tomēr ne visiem vēža veidiem ir pietiekami pētījumi par Inositol ietekmi. Daži ir joprojām eksperimenta stadijā un pētījumi turpinās, tomēr to rezultāti ir ļoti daudzsološi. Vislabākais Inositol efekts ir novērots sākotnējās vēža stadijās. Pētījumu rezultāti rāda, ka Inositol ietekmē esošas vēža šūnas var transformēties atpakaļ par normālām, kas palīdz samazināt vēža augšanu. Inositol var lietot ne tikai profilaktiski, bet vienlīdz veiksmīgi arī vēža ārstēšanas laikā. Inositol vislabāk lietot 2x dienā 30 minūtes pirms ēšanas. 4-6 grami ir droša efektīva deva vēža slimniekiem. Jūsu ārsts palīdzēs noteikt tieši Jums piemērotāko devu.
5. Kaķa nags (Cat’s Claw)
Dienvidamerikas mežos pazīstams dēļ savām dziedinošajām īpašībām, un arī daudzajos pētījumos dažādās pasaules valstīs saņemts apstiprinājums Kaķa naga pretvēža iedarbībai. Kaķa nags samazina arī sirds lēkmju risku, regulē asinsspiedienu, holesterīna līmeni un uzlabo sirds darbību. Pretiekaisuma, antioksidanta un pretvēža īpašības piemīt šim augam. Kīmijterapijas un staru terapijas laikā kaķa nags palīdz uzturēt enerģijas līmeni un samazināt ciešanas. Kaķa nagu izmanto smadzeņu vēža gadījumā, tāpat arī gremošanas sistēmas, AIDS, atrīta, diabēta, PMS, prostatas, uc. ārstēšanas atbalstam. Paredzamā deva 1-3 kapsulas, par ko ir svarīgi vienoties ar ārstējošo ārstu.
6. Linsēklas
Gadsimtiem cilvēki novērtējuši linsēklas, izmantojot tās uzturā, medicīnā, papildinot uzņemamo šķiedrvielu daudzumu. Linsēklās ir vairākas veselībai svarīgas sastāvdaļas kā Omega 3 taukskābes, šķiedrvielas, lignāni (lignans), kuras palīdz samazināt vai novērst vēzi. Lignāna koncentrācija linsēklās būs vairāk kā 100 reižu lielāka, nekā citos produktos: graudaugos, augļos, dārzeņos. Linsēklas palīdz līdzsvarot hormonus, darbojas kā antioksidants, pozitīvi ietekmē dažādus orgānus kā prostatu, kaulus, krūtis, sirds veselību, kopējo veselibu. Sievietēm īpaši vērtīgas menopauzes un postmenopauzes laikā, pie iekaisumiem, matu zuduma un vēža. Linsēklām var būt dažādas formas: pašas sēklas, eļļa, tās var tikt izmantotas maizē, brokastu pārslās, konditorejā. Omega 3 augstais līmenis atbalsta sirdsdarbību un asinsrites sistēmu, palīdz uzturēt veselīgu holesterīna līmeni un asinsspiedienu. Ir pētījumi, kuri pierāda, ka linsēklas var samazināt audzēju lielumu, jaunu audzēja šūnu rašanos. Linsēklas ir estrogena hormona modulatori. Pētījumi, kur sievietes uzturā lieto linsēklu eļļu, demonstrē nozīmīgas hormonālās izmaiņas un samazinātu estradiola līmeni, līdzīgi kā tas notiek ar sojas izoflavonīdiem Linsēklu eļļa ir teicama izvēle tām sievietēm, kuras nevar lietot soju, vai vienkārši vēlas fitohormonu avotu. Pētījumi saka, ka tām sievietēm, kurām izoperēts krūts vēzis un kuras uzturā lieto linsēklas vai to eļļu, vēža atjaunošanās ir kavēta, kas nozīmīgi ietekmē atveseļošanās procesu, dzīvildzi. Pacientiem, kuri lieto Tamoxifenu kombinācijā ar linsēklām, novērots ātrāks atveseļošanās process. Linsēklas var dot nozīmīgu ieguvumu arī Endometriāla, Prostatas, Melanomas, Zarnu, Aizkuņģa dziedzera vēža gadījumos. Ieteicamā deva 30-40 grami dienā. Ēdamkarote augsti kvalitatīvu linsēklu samazina krūts vēža risku. Linsēklas var pievienot visdažādākajiem ēdieniem. Esiet pārliecināti, ka iegādājaties patiešām augsti kvalificētu produktu. Ja lietojat linsēklu eļļu, tai jābūt svaigi spiestai, jāizlieto mēneša laikā no spiešanas dienas. Atvērta jāuzglabā ledusskapī.
7. Zivju eļļa
Ja jūs ēdat zivis dažas reizes nedēļā, jūs varat pasargāt sevi no vēža. Lasis vai siļķe, kas zvejota okeānā, var nodrošināt nepieciešamo Omega devu. Zivju eļļai ir plaša spektra pozitīva ietekme: Tā aizsargā pret kancerogēnus iekļaujošiem audzējiem, samazina audzēju augšanu, metastāzes, samazina zarnu vēža risku un krūts vēža risku. Omega 6 problēma ir tā, ka šo vielu satur augi kā saulespuķu eļļa, kukurūzas eļļa, kas var izraisīt krūts vēzi, ja nav līdzsvara. Līdzsvaru rada Omega 3 taukskābes saturošu zivju lietošana uzturā. Pētījumi rāda, ka tajās valstīs, kuru kultūrā pieņemts uzturā lietot vairāk dzīvnieku taukus, ir augstāks vēža risks, nekā tajās, kur izmanto augu valsts taukus. Zivju eļļas lietošana nozīmīgi samazina zarnu un krūts vēža rašanās risku. Zivju eļļa būs labs atbalsts arī Prostatas, Plaušu, barības vada, aizkuņģa dziedzera un citiem audzējiem. Zivju eļļa uztura bagātinātāja formā varētu būt vienkāršāk izmantojama. Standarta deva ir 850-1800mg no EPA un DHA dienā, kas ir ekvivalents 200-400 gramiem zivs nedēļā. Meklējiet produktu, kas ir ražots GMP (good manufacturing practice) ražotnē, lai saņemtu tiešām visu vērtīgo ieguvumu. 8. Prostabel Prostabel ir dabīgs augu ekstrakts prostatas veselībai. Prostabel satur augu alkaloīdus un var būt efektīvs plašam vēžu lokam. Vairāk info var palasīt: www.self-helpcancer.org.
Augu alkaloīdi kavē bojāta DNA šūnu augšanu vai pat iznīcina malignas šūnas. Augu preparāta sastāvā esošie ekstrakti parāda iespaidīgu efektivitāti dažādu vēžu ārstēšanā, iekļaujot smadzeņu, krūts, prostatas, nieru, aizkuņģa dziedzera, aknu un ādas. Alkaloīdi samazina ķīmijterapijas blaknes un uzlabo atveseļošanos, nekā tikai izmantojot vienu pašu ķīmijterapiju. Augu valsts alkaloīdu ietekmes pētījumi sākās apmēram 1950.gados. Daudzas ķīmijterapijas zāles mūsdienās ir veidotas, pamatojoties uz augu molekulārajām īpašībām, bet tās var radīt blaknes un ir ļoti toksiskas. Vairāk par izstrādātājiem un pētniekiem var lasīt www.beljanski.com, www.mbscchachter.com, www.pubmed.com.
Aizvien vairāk vīriešu meklē šo produktu, lai saglabātu prostatas veselību un aizsargātu šūnas, tāpat to izmanto, lai samazinātu malignas šūnas ārstēšanās procesā. Produkts ir sertificēts ASV uztura bagātinātāju sarakstā.
9. ReaLBuild
Ķīmijterapijas laikā tiek ietekmēta asinsķermenīšu veidošanās, un bieži ir gadījumi, kad terapija ir jāpārtrauc, jo to līmenis ir nepietiekams. Šī ir viena no ievērojamākajām problēmām vēža ārstēšanā. ReaLBuild preparāts tika izveidots, lai veicinātu asinsķermenīšu veidošanos, tādējādi samazinot nepieciešamību pārtraukt ķīmijterapiju vai staru terpiju. ReaLBuild var izmantot visdažādākajiem vēža veidiem. Šis preparāts nav domāts vēža ārstēšanai, bet tas ir kā atbalsts terapijas laikā, lai tā noritētu sekmīgi bez kavēšanās. Deva ir no vienas kapsulas nedēļā līdz vienai kapsulai dienā.
10. Sudrabs
Sudraba dziedinošās īpašības tika novērotas vēl 5.gadsimtā pirms mūsu ēras. To izmantoja, lai ierobežotu infekciju izplatību, attīrītu ūdeni un asinis, sirds slimībām un sliktai elpai, imūnsistēmas stiprināšanai. Īstu popularitāti sudrabs ieguva 1900.gadā, kad sākās tā mērķtiecīga izmantošana medicīnā. Vēlākos gados pētnieki atklāja, ka kollodiālais sudrabs (5-10%) kavēja krūts, prostatas vēža, melanomas veidošanos. Dažādi citi sudraba preparāti pētījumos parāda, ka sudraba preparāti samazina uzturvielu piegādi vēža šūnām, tās tiek badinātas un iet bojā. Šī terapija nekādi neietekmē veselās šūnas. Ikdienā lietojot sudrabu kā uztura bagātinātāju, jūs atbalstīsiet savu imūnsistēmu un novērsīsiet infekciozu mikrobu vairošanos. Īstermiņā jūs baudīsiet labu veselibu, bet ilgtermiņā- vesela imūnsistēma pasargās jūsu ķermeni no vēža. Sudrabu nedrīkst uzņemt pārmērīgi, bet tieši atbilstošais daudzums būs dziedinošs.
11. RM-10
Spēcīga imūnsistēma ir noteicoša, lai novērstu vai pieveiktu vēzi. Jo vairāk jūs stiprināt imūnsistēmu, jo labāk jūs sev kalpojat. RM-10 ir universāla formula, kas stiprina imūnsistēmu. Šī formula ietver sevī desmit dažādus sēņu preparātus, kā arī kaķa nagu un aloe vera. RM-10 tika speciāli izveidots imūnsistēmas spēcināšanai, īpaši vēža gadījumiem. RM-10 labi sevi pierādījis laboratoriskajos un klīniskajos pētījumos. Preparāts spēcina šūnas, kas nogalina vēža šūns, samazina malignas šūnas un to veidošanos. Pastiprina monocītu funkciju- izstrādā organismā primāros aizsargus, makrofāgus. Palielina interleikīnu aktivitāti. Palielina audzēju nekrotismu. Preparāts ir droši lietojams kombinācijā ar dažādiem medikamentiem autoimūno saslimšanu pacientiem. RM-10 lieto dažādiem vēžu veidiem kā papildterapiju ar ļoti labām sekmēm. Piemēram, kombinācija ar Wobenzym ļoti labi strādā krūts vēža pacientēm karcinomas gadījumā. Lietošana: viena vai divas kapletes dienā profilaktiskai izmantošanai. Trīs kapletes pirms katras ēdienreizes, kopā 9 dienā 10 dienas. Turpināt ar 5 kapletēm dienā nākamās 80 dienas. Kad pabeigts 90 dienu protokols, turpināt ar uzturošo devu vienu vai divām kapletēm divas reizes dienā.
12. Zyflamend
Šis ir preparāts, kas sastāv no 10 dažādiem augiem, kas samazina vēža izplatību organismā. Hronisks iekaisums ir daudzu slimību pamatā, tai skaitā arī vēža. Zyflamend palīdz samazināt hroniskus iekaisumus. Pētījumi rāda, ka iekaisumus samazinošu preparātu lietošana var pozitīvi ietekmēt vairāku vēža veidu samazināšanos, apturot to augšanu. Daudzas Zyflamend sastāvdaļas ir atsevišķi pazīstamas ar savu labo ietekmi uz veselību kā svētais baziliks, kurkuma, rozmarīns, zaļā tēja, ingvers un oregano jeb raudene. Zyflamend ir labs vīriešiem un sievietēm daudzos un dažādos veidos. Tas palīdz aizsargāt kardiovaskularo sistēmu, samazina locītavu un muskuļu iekaisumus, ir spējīgs veidot imunomodulatorus krūts, zarnu un citu vēžu gadījumos. Ļoti pozitīva ietekme un vēža samazināšanās ir novērota arī prostatas vēža gadījumā. Noteikti pats nozīmīgākais ir veselīgs uzturs, piemēram, krūts vēža gadījumā lieciet uzsvaru uz dārzeņiem, jebkādiem kāpostveidīgjiem un pievienojiet Zyflamend preparātu, kas palīdzēs saglabāt veselību un novērst vēža augšanu. Konsultējieties ar speciālistu par labāko Zyflamend lietošanu, lai pielāgotu tieši jūsu gadījumam. Integratīvās medicīnas speciālisti bieži jums rekomendēs labi izgulēties, vingrot, lietot vērtīgu, kvalitatīvu (bio), veselīgu uzturu, izslēgt saskarsmi ar kaitīgām ķīmiskām vielām, piemēram, mazgāšanās un mazgāšanas līdzekļos.
13. Comitris
Apmēram 400 miljonus gadu haizivis apdzīvo okeānus, dzīvojot ilgi, pamatā no vēža brīvu dzīvi, neatkarīgi no tā, ka vide mainās, rodas piesārņojums, kam haizivis pielāgojas. Haizivs skrimšļus saldētā veidā, kas ietverts preparātā Comitris, izskatās cerīgi vēža ārstēšanai. Comitris palīdzēs veselīgas asinsrades sistēmas uzturēšanai, nodrošnot hematokrīta līmeni un sarkanos asinsķermenīšus. Pētījumi rāda, ka terapija pagarina dzīvildzi un samazina vēža apjomu. Preparāts ir dabīgs un lietošanā drošs. Lietojot šo preparātu, neieciešama mazāk toksiska ķīmijterapijas deva. Rekomendējamā deva vēža pacientiem 30-60ml dienā. Turēt , saldētavā līdz lietošanai, atkausēt plaukstā, lietot nekavējoties tukšā dūšā vai kā to rekomendē ārsts.
14. C vitamīns
C vitamīns izsenis pazīstams kā šūnu sargs pret brīvajiem radikāļiem, rada kolagēnu un aizsargā pret vēzi. Saņēmis apzīmējumu- antioksidantu karalis. Tiek izmantots imūnsistēmas stiprināšanai. Lielākās devās- vēža ārstēšanā. Vēža ārstēšanai lieto 200-250gramus dienā introvenozi. Ikdienas lietošanai rekomendē 1000-1200mg, arī slimības un stresa laikā. Smēķēšana samazina ķermeņa spēju uzņemt C vitamīnu. Izvēloties C vitamīnu, pārliecinieties, ka tas ir augu valsts un ar ilgu uzsūkšanās spēju.
Liposomālie preparāti būs atbilstošākie. Pievērsiet tam uzmanību. Aptiekā tādu var nebūt, bet internetā, kur tirgo produktus veģetāriešiem, vegāniem, tādus produktus visdrīzāk var atrast. Šķiet, ka viens apelsīns dienā var būt laba ideja vēža profilaksei, kā arī uzturēt vispārējo veselību. Mana pieredze, ko es izmantoju pēc trīs ārstu ieteikumiem. Viens ir onkologs Latvijā, divi citi mani konsultē Igaunijā.
Par uzturu
Ēdienkarti man sastādīja vīra kliente, Tartu universitātes profesore, kura sākotnēji izpētīja manu diagnozi un visus izmeklējumus, tad nāca klajā ar ieteikumiem. Šie ieteikumi ir gandrīz tādi paši, kurus man rekomendēja integratīvā onkoloģe, ar kuru sadarbojos Latvijā. Viņa izmanto ASV protokolu, kas ir pat vairāk iekļaujošs, nekā man ieteica Tartu profesore. Lietoju arī virkni uztura bagātinātāju, kuri man tika rekomendēti pēc manām vitamīnu un minerālvielu analīzēm. No tām ne visu varēja uztaisīt Latvijā. Vienas, kas ir īpaši svarīgas, lai saprastu, kas notiek ar hormonu līmeni, bija jādodas nodot uz Igauniju Synlab laboratoriju. Analīzes šajā laboratorijā var nodot tie, kuriem ir Igaunijas personas kods un ārsta norīkojums. Ik pa laikam es uzzinu, ka pieņēmu pareizu lēmumu laulāties Igaunijā, citādāk man nebūtu iespēja tikt pie Igaunijas personas koda. Rekomendācijas un mana lietotāja interpretācija atbilstoši saņemtajām rekomendācijām.
Esmu izslēgusi cukuru, jebkādus saldinātājus. Šad tad paņemu karotīti medus, bet to darīju laikā, kad jutos saaukstējusies. Ja agrāk medus vienmēr bija pievienots manam ikrīta ūdenim ar citrona sulu, tad tagad tāda nepieciešamība vairs nav.
Esmu izslēgusi piena produktus, pārgājusi uz augu pieniem. Pēc onkoloģes ieteikuma nolēmu pamēģināt kefīru un paniņas, palika slikti vēderam, šo eksperimentu pārtraucu.
Nelietoju gaļu. Ir pieļaujams ik pa laikam apēst kādu upes (ne audzētavas) zivi, vai bio vistas krūtiņu. Jāsaka, ka varbūt reizi mēnesī ir dažas zivs un vistas dienas, bet kopumā nekārojas, lai arī iepriekš biju izteikta gaļēdāja.
Neēdu augļus, izņemot citronus, laimus, mandarīnus, zemenes, mellenes un avenes.
Manā ēdienkartē ir griķu, bezglutēna auzu, miežu pārslas. Varu lietot arī prosu. Tas lielākoties brokastīs, kur pievienoju dažādas sēklas, augu pienu, kaņepju proteīnu un karotīti Ghi sviesta. Dažreiz kūpinātas paprikas garšvielu. Pārslas lielākoties iegādājos beziepakojuma veikalā Burka.
Citreiz brokastīs gatavoju Tofu omleti jeb TOFU scrumble. Izmantoju parasto bio tofu, kas nopērkams jebkurā veikalā.
Beziepakojuma veikalā Burka ir vegānās omletes maisījums, ko izmantoju omletes pagatavošanā, un arī pievienoju citiem ēdieniem, piemēram, dārzeņiem, no kā rodas krēmīga izteiksmīga garša.
Turpat pērku arī saulē kaltētos tomātus. Tie ir bez eļļas.
Reizēm pievienoju kādai putrai, omletei vai dārzeņu sautējumam.
Pusdienās iepriecinu sevi ar visdažādākajiem dārzeņu ēdieniem: zupām, sautējumiem, tvaicējumiem utml. Pamata dārzeņi ir visa veida kāpostveidīgie, ķiploki, sīpoli, tiem pievienoju kādus citus, lai variētu pēc iespējas dažādus, dažādās krāsās. Dažus no dārzeņiem minimāli tvaicēju, atstāju kraukšķīgus, tik nedaudz uzsildītus.
Viennozīmīgi pievienoju svaigus dārzeņus un zaļumus, kas nav termiski apstrādāti. Visdažādākie mikro salati ir mana ikdiena. Nopērku veikalā un audzēju arī pati.
Pievienoju arī pākšaugus. Vispopulārākie ir turku zirņi, reizēm baltas vai sarkanas pupiņas.
Bieži vien kokosriekstu piens piešķir labu garšu, vai arī kāds pievienots BIO dārzeņu krēms, ko ražo Rūdolfs. Mēdzu pievienot arī augu valsts krējumu, ko pērku no SKY vegānu plaukta.
Lai piedāvātu sev fermentētus produktus, esmu atklājusi skābētus kāpostus ar burkāniem. Ēdu, kādi ir, vai arī pievienoju kādu krēmu vai krējumu, lai dažādotu garšu. Kā jau minēju, tad kefīrs vai paniņas nav tas, ar ko jūtos labi.
Esmu atklājusi TikTok lielisku blogeri, kura gatavo ēdienu savai mammai, kurai ir vēzis. Esmu pamēģinājusi dažas receptes, ir patiešām ļoti garšīgi. Brokoļu krēmzupa ir viennozīmīgi mana favorīte.
Reizēm gatvoju arī dārzeņu smūtijus. Šeit pamatprodukts ir gurķis, kuram pievienoju seleriju, citronu, avokado, utt. Kombināciju var būt daudz un dažādas. Man jācenšas ēst svaigus apmēram 60% no dārzeņiem. Vēl esmu procesā uz šo. Mikrosalāti un smūtiji man palīdz, pamazām virzos.
Gatavošanai izmantoju dažādas garšvielas. Melnais himalaju sāls, garie pipari, kardamons, kurkuma, rozmarīns, raudene, karijs, ingvers, ķimenes ir bieži klātesoši daudzos ēdienos. Kanēlis. Bet par kanēli ir stāsts. Te nederēs ierastais, kas ir parasti veikalos. Tas, ko lietoju, ir ražots Madagaskarā un skaitās veselīgs. Un man vajag to, kas ir veselīgs!
Uztura bagātinātāji Uhh… nu te gan ir pamatīgs apjoms. Kad noklausījos visas rekomendācijas, nevarēju savā galvā aptvert, kā es to visu varēšu apēst. Godīgi- sākumā bija dīvaina sajūta. Sapratu, ka jādzer virsū lielāks ūdens daudzums. Vispār daudz jādzer. Tagad ir labi.
Vairākas atziņas par to, ko es lietoju.
Pirmkārt- ļoti svarīgs ir kvalitatīvs ūdens. Nav svarīgi, kā to dabūt, es lietoju avota ūdeni, kam pievienoju Imagine People produkta WFL (water for life) pilienus. Vajag 1 pilienu uz litru un nostādināt 12 stundas. Ūdens tiek bagātināts ar hidroplazmu, kas savukārt palīdz ķermenim pašam kārtot atveseļošanās procesus. Šie pilieni ir labs palīgs atvairīt dažādus vīrusus, kas ir īpaši nozīmīgi vēža pacientiem. Ja gribēsiet zināt, kā es sev palīdzu, jautājiet. Ar prieku pastāstīšu! Mans rīts sākas ar uzsildītu hidrogēna ūdens glāzi, kam pievienotas 2 ēdamkarotes BIO ābolu etiķa. Arī savu dienu pabeidzu ar krūzi silta ūdens un pievienotu ābolu etiķi. Tad es dodos meditēt, jo līdz maltītei ir jāpagaida 30 minūtes.
Gatavoju brokastis. Pēc to paēšanas uzņēmu uztura bagātinātājus, kuri ir pēc ēšanas. Kas tur ietilpst.
Ir divi LifeBiotic produkti, kur viens tieši atbalsta vēža ārstēšanu, tas ir Protectival, bet otrs atbalsta imūnsistēmu Tonix-R. Par šiem produktiem jūs varat izlasīt LifeBiotic uzņēmuma mājas lapā. Abus lietoju pirms brokastīm, pusdienām un vakariņām.
Tur ir arī Wobenzym 3tbl ( 9-10 tabletes dienā), kurkuma ar melnajiem pipariem,
Inositol (2x dienā) dzelzs preparāts Grass Fed Beef Spleen (Nutriest, Igaunija) (3x dienā),
divi detoksikācijas augu valsts preparāti (2 un 3x dienā) ražoti Ecosh Igaunijā,
vērmeles tinktūra (pēdējie ir kurss, pēc kura izlietošanas tiks izmantots pēc 6-12 mēnešiem).
Brokastu laikā lietoju
D vitamīnu,
dažus pilienus oregano eļļas,
spirulinas pulveri,
svaigi samaltas linsēklas 3ēdk., kam pievienoju 1 ēdk. svaigi spiest linsēklu eļļu un melno ķimeņu eļļu. Abas ņemu no vietējā ražotāja Semeš.
Būtu vēlējusies arī izmantot olīveļļu, bet svaigi spiestu pie mums neesmu atradusi, kur nopirkt, tāpēc nelietoju.
Pēc brokastīm iet
Lyl ilgspēlējošs augu C vitamīns,
Ashwagandha,
Menosan,
DIM,
NAC,
Calcium D-Glucorate,
zivju eļļa,
laminarija jeb kodu saturošs uztura bagātinātājs.
Amaranta eļļa,
pāris tējkarotes bišu maize.
Līdzīgs kompekts ir arī pēc vakariņām, izņemot zivju eļļu un laminariju.
Pirms pusdienām līdzīgi kā pirms brokastīm, pēc tām-
Selēns,
Zinks,
Calcium D- Glucorate,
MSM,
L-Glutamin.
Daudz un nepazīstami nosaukumi. Mani ļoti pārsteidza šāda apjoma nepieciešamība. Ārsti teica, ka tas ir svarīgi sākotnējā periodā, lai paceltu imunitāti, nodrošinātu visu vitamīnu un minerālvielu ne vienkārši normu, bet līmeni, kas ir pie maksimālā augšējā, lai organisms varētu izturēt paredzamo terapiju.
Vēl esmu ieviesusi vingrošanu kopā ar Rūdolfu Cešeiko, kuram ir tieši vēža pacientiem izstrādāta programma.
Eju pie masāžas speciālistes kustināt limfu, lai būtu labāka attece un mazinātu limfostāzi, kura veidojas jocīgā vietā- operētās puses rokas īkšķa apvidū.
Eju arī pie fizioterapeita vingrot, jo saprotu, ka mājās sevi pārāk žēloju un grūti pēc operācijas iekustēties tā, lai patiešām sasniegtu labākas kustību amplitūdas un nostiprinātu ķermeni.
Onkoloģe rekomendēja man aukstuma peldes. To man grūti iedomāties, kā es ziemā, vējā, slapjā peldkostīmā rāpjos ārā no kādas ūdenstilpnes, tāpēc izvēlējos KRIO saunu.
Esmu bijusi 4 reizes, sākumā -160 grādus izturēt nebija viegli, bet ar katru reizi tas paliek iespējamāk, toties ieguvums veselībai ir neatverams. Varbūt kādu dienu kļūšu arī par ziemas peldētāju.
Svarīgā lieta, darot visu, ir atgriezties pie normāla svara. Esmu 5 mēnešu laikā atbrīvojusies no 12 kg, bet vēl kādus 4-5kg vajag samazināt.
Pēc onkoloģes teiktā šis ir izšķiroši svarīgi, jo virssvars ir saistīts ar hormonālā disbalansa veidošanos, līdz ar ko vēža šūnu aktivizēšanos. Jā, un to man nevajag.
ESAM VESELI!
Ilva Lillmaa
コメント